TRE-ELEKTRYK Śląsk - Elektryk z uprawnieniami

Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie remontu i potrzebujesz montażu instalacji elektrycznej, wymiany oświetlenia na nowoczesne oświetlenie LED, czy też rozwiązań z zakresu automatyki - zadzwoń do nas i dołącz do grona klientów TRE-ELEKTRYK. Dzięki szerokiej gamie usług elektrycznych naszej firmy, będziesz w stanie znaleźć rozwiązanie dedykowane własnym potrzebom.

Skontaktuj się z nami!

Oczyszczalnia Ścieków w Olkuszu

Kompleksowe wykonanie instalacji branży elektrycznej w związku z inwestycją - Kontrakt W7 Przebudowa Oczyszczalni Ścieków w Olkuszu – wykonanie zgodnie z procedurą FIDIC. Prace szczególne: budowa i montaż rozdzielni SN 20/0,4kV 2 sekcje wraz z uruchomieniem, wykonanie szaf z napędem falownikowym dla nowych obiektów, wykonanie szaf SoftStartów dla obiektu dmuchaw, wymiana układu pomiarowego dla agregatu ko generacyjnego 180 kW z przystosowaniem do rozliczania energii „zielonej” ...

Zobacz nasze realizacje

Budynek Wydziału Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu

Na obiekcie wykonaliśmy kompletną instalację elektryczną, instalacje ochronne, wyrównawcze, montaż instalacji siłowych oraz układu półpośredniego, instalacje odgromowe. Instalacje niskoprądowe: instalacje SAP, LAN, instalacje światłowodową. Kompletną dokumentacje powykonawczą wraz z pomiarami.

Zobacz nasze realizacje

Skate Park Olkusz

W ramach budowy Parku Rekreacyjnego w Olkuszu wykonaliśmy oświetlenie zewnętrzne terenu Parku wraz z zabezpieczeniem przewodów elektrycznych i teletechnicznych oraz montażem 16-metrowego masztu z koroną.

Zobacz nasze realizacje

Nowy Szpital w Olkuszu – oddział Neurologii

W ramach zadania pn. „Adaptacja pomieszczeń kuchni na Oddział Neurologii w Nowym Szpitalu w Olkuszu” wykonaliśmy kompleksową instalację elektryczną i niskoprądową. W szczególności: montaż rozdzielni, montaż instalacji siłowych, oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego oraz oświetlenia medycznego – panele nad łóżkowe. Instalacje niskoprądowe: okablowania strukturalnego LAN, system alarmu pożarowego SAP, system DSO, system przyzywowy.

Zobacz nasze realizacje

Śląski Uniwersytet Medyczny Zabrze-Rokitnica

Na obiekcie wykonaliśmy kompletną instalację elektryczną, instalacje ochronne, wyrównawcze, odgromowe. Instalacje niskoprądowe: nagłośnienie Auli, instalacje SAP, DSO, LAN, SAT+TV, instalacje światłowodową. Kompletną dokumentacje powykonawczą wraz z pomiarami.

Zobacz nasze realizacje
<
    >

    Czym są stacje TRAFO i jak wygląda ich budowa?

    Stacje transformatorowe nazywane również stacjami TRAFO lub trafostacjami wykorzystywane są tam, gdzie następuje przekazanie energii elektrycznej do odbiorcy. Wiedza na temat działania takiej stacji oraz jej rodzajów może być więc bardzo przydatna, nie tylko dla przedsiębiorców ale i standardowych użytkowników i mieszkańców gospodarstw domowych. Najważniejsze informacje dotyczące stacji TRAFO znajdziesz w dalszej części tekstu.

    Czym są stacje TRAFO?

    Stacja TRAFO to nic innego jak stacja elektroenergetyczna odpowiedzialna za dystrybucję i rozdział energii elektrycznej. Procesy te dzieją się dla różnych poziomów napięć a w skład standardowej trafostacji wchodzi transformator, rozdzielnie napięcia średniego oraz niskiego a także urządzenie pomocnicze zależne od konstrukcji stacji. Sama stacja może być zasilana z linii kablowej lub napowietrznej.

    Transformator jest urządzeniem umożliwiającym zmianę napięcia przemiennego w obu kierunkach: z wyższego na niższe i odwrotnie. Przeniesienie to odbywa się za pomocą indukcji z jednego obwodu elektrycznego w drugi, jednak przy zachowaniu pierwotnej częstotliwości. Z kolei rozdzielnia elektryczna pozwala zarówno na bezpieczne łączenie jak i przerywanie oraz rozdział obwodów elektrycznych.

    Do czego służą stacje transformatorowe?

    Czym jest stacja TRAFO i do czego służy?

    Stacje transformatorowe służą głównie dwóm celom. Pierwszy to zmiana napięcia, drugi to rozdział energii elektrycznej i dostarczenie jej do klienta końcowego. Zadania te wiążą się ze sposobem wytwarzania tej energii elektrycznej oraz metodą jej przesyłu i poziomem napięcia niezbędnym do zasilenia wszelkich urządzeń znajdujących się u odbiorcy końcowego. 

    Etapy docierania energii elektrycznej do odbiorcy końcowego i rolę stacji TRAFO w tym procesie można opisać w następujących punktach:

    1. Energia elektryczna wytworzona w elektrowni wysyłana jest do odbiorców z wykorzystaniem sieci najwyższego ( 220 – 400kV) i wysokiego (110kV) napięcia. Dzieje się tak z uwagi na duże odległości przesyłu.
    2. Następnie napięcie zostaje obniżone do poziomu średniego ( 10 – 30kV) właśnie dzięki działaniu stacji transformatorowych. Dalej napięcie to zostaje zastosowane już w lokalnych liniach rozdzielnych oraz przez odbiorców SN w celu bezpośredniego zasilenia maszyn elektrycznych potrzebujących dużej mocy.
    3. Dalej stacje transformatorowe obniżają napięcie do niskiego i przesyłają energie elektryczną do odbiorców końcowych.

    Rodzaje stacji transformatorowych

    Stacje transformatorowe możemy podzielić na 4 główne typy: Stacje napowietrzne (słupowe), wnętrzowe, kontenerowe oraz mobilne.

    Trafostacje słupowe, czyli stacje transformatorowe napowietrzne służą do zasilania odbiorców z terenów wiejskich oraz mało-osiedlowych z sieci kablowej SN lub napowietrznej. Instalowane są one na specjalnie do tego celu dedykowanych słupach betonowych i żelbetonowych.

    Trafostacje wnętrzowe mają podobne przeznaczenie jak poprzedni rodzaj stacji TRAFO. Znajdują się one jednak we wnętrzu danego budynku mieszkalnego, usługowego lub biurowego. Są dostosowane do wymagań budynku i instalowane w specjalnie do tego przeznaczonych i przygotowanych pomieszczeniach.

    Trafostacje kontenerowe są kompletnymi urządzeniami elektrycznymi we wnętrzu których znajdują się wszystkie niezbędne elementy takie jak transformator, rozdzielnie czy instalacje wewnętrzne. Mogą być one obsługiwane na dwa sposoby: zewnętrzny oraz wewnętrzny z korytarzem obsługi.

    Trafostacje mobilne pozwalają na przemieszczanie ich z miejsca na miejsce. Wyposażone są ze wszystkie niezbędne urządzenia elektryczne oraz elementy ułatwiające ich transport.

    Gdzie można spotkać stacje TRAFO?

    Podstawowym miejscem zastosowania tego typu stacji jest Krajowy System Elektroenergetycznych, jednak sprawdzają się one również w takich miejscach jak:

    • duże zakłady przemysłowe i wydobywcze,
    • OZE,
    • place budowy ( wykorzystywane są tutaj zazwyczaj stacje transformatorowe mobilne),
    • miejsca obsługi stacji tramwajowych oraz kolejowych.

    Stacje transformatorowe sprawdzą się praktycznie w każdym miejscu przemysłowym, jednak niezwykle ważny jest ich odpowiedni dobór oraz rozplanowanie i sprawdzenie jakie warunki sieci elektroenergetycznej mogą występować w tym miejscu w niedalekiej przyszłości.

    Czy budowa stacji TRAFO jest opłacalna?

    Rozważając budowę własnej stacji transformatorowej warto wziąć pod uwagę kilka czynników wpływających na opłacalność tej inwestycji. W sytuacji gdy operator systemu dystrybucji nie zapewnia nam szybkiego przyłącza albo uniemożliwia zwiększenie mocy takie rozwiązanie będzie korzystne i racjonalne. Pomysł ten jest również dobry, gdy zużycie energii w danym zakładzie lub miejscu jest spore i wynosi co najmniej kilkaset MWh każdego roku. Budowa stacji TRAFO w takich przypadkach sprawi, że będziemy mogli znacząco obniżyć ceny dystrybucji energii a także umożliwi nam to zwiększenie mocy do oczekiwanych przez nas wartości.

    Jak dobrać odpowiedni rodzaj stacji TRAFO?

    Stawiając na konkretny rodzaj stacji transformatorowej warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Najważniejszy z nich to warunki sieci elektroenergetycznej w miejscu przewidywanej budowy stacji TRAFO. Chodzi tutaj o określenie mocy czynnej oraz biernej, przewidywanie obciążeń, ilości odbiorców a także zbadanie ewentualnego ryzyka wystąpienia zwarcia. Po ustaleniu tych zmiennych można śmiało określić liczbę potrzebnych transformatorów, parametry znamionowe stacji oraz inne komponenty.

    Dowiedz się więcej: https://www.treelektryk.pl/stacje-trafo.html