Jak obniżyć rachunki za prąd? Kompensacja mocy biernej
Opłaty za zużycie energii elektrycznej to zazwyczaj jedne z najwyższych rachunków, jakie przychodzi nam płacić, szczególnie teraz, kiedy każde urządzenie do pracy czy codziennego funkcjonowania wymaga poboru mocy. Stale rosnące ceny prądu zmuszają zarówno przedsiębiorców jak i osoby prywatne do szukania skutecznych sposobów jak obniżyć rachunek za prąd i zaoszczędzić. Ogromną szansą, która jest w stanie wesprzeć budżet, odkładając znaczną część gotówki do kieszeni jest kompensacja mocy biernej. Dowiedz się, co to za usługa, jak zmniejszyć rachunki za prąd z jej pomocą i jak się ją wykonuje.
Moc bierna i jej kompensacja – co to takiego?
Energia bierna jest jednym z trzech rodzajów mocy składających się na obwód pracy. Występuje ona pomiędzy źródłem a danym odbiornikiem energii. Co ważne, nie jest ona zużywana lecz przepływa tam i z powrotem między elektrownią a odbiorcą równocześnie, będąc niezbędną do prawidłowej pracy większości urządzeń, które posiadamy w domu czy też w pracy. Energi bierna może występować w dwóch odmianach, jako pobierana oraz oddawana. Pierwsza z nich występuje zazwyczaj przy pomocy urządzeń indukcyjnych (piece, transformatory oraz silniki asynchroniczne), druga pojawia się przy kondensatorach i długich liniach napięciowych.
Jak zmniejszyć rachunki za prąd - wpływ mocy biernej
Kompensacja mocy biernej jest formą poprawy oraz zmniejszenia współczynnika mocy, tak by w jak największym stopniu obniżyć straty dochodzące na liniach przesyłowych. Działanie takie może znacząco obniżyć kwotę, jaka zobaczymy na rachunku za energię elektryczną oraz pozwoli na zwiększenie ochrony kabli elektrycznych i urządzeń współpracujących z siecią. Warto również wspomnieć, że zbyt duża produkcja energii biernej może prowadzić do nałożenia na nas prze operatora sieci dystrybucyjnych sporych kar finansowych, dlatego warto jest kontrolować ten aspekt i utrzymywać moc bierną na stałym, dopuszczalnym przez prawodawstwo poziomie.
Można to sprawdzić analizując faktury za energię elektryczną, a dokładniej jej część dystrybucyjną. W przypadku, gdy tgfi wynikające z pobranej mocy biernej jest wyższe niż tgfi umowne, na odbiorę może zostać nałożona kara, która stanowi często nawet 30% całego rachunku. Jest to kwota, którą z powodzeniem można obniżyć stosując wspomniana wcześniej kompensację mocy biernej.
Jak wykonać kompensację mocy biernej?
Najprostszym sposobem kompensacji energii biernej jest przyłączenie do sieci dwóch rodzajów baterii: kondensatorów oraz dławików indukcyjnych. Obydwie baterie są w stanie wytworzyć przeciwną energie bierną w pobliżu odbiornika, dzięki czemu nie będzie potrzeby transportowania energii poprzez sieć energetyczną. Instalacja takich urządzeń sprawi, że moc bierna będzie przepływać jedynie między kompensatorem a odbiornikiem.
Ważne jest, by urządzenia do kompensacji mocy zostały dobrane i przyłączone prawidłowo, dzięki czemu koszt całej inwestycji zwróci się w przeciągu od 4 do 12 miesięcy od ich założenia. aby tak się stało najlepiej zgłosić się do doświadczonego wykonawcy zajmującego się tego typu instalacjami, który dokona przeglądu naszej instalacji i dobierze do niej odpowiednie baterie.